Terroryzm - ugrupowania

 0    6 flashcards    martynakrosta
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Terroryzm
start learning
brutalny atak dokonany z premedytacją w celu politycznym uderzający w bezbronne ofiary.
Frakcja Czerwonej Armii (RAF)
start learning
było to lewackie ugrupowanie działające w Zachodnich Niemczech od końca lat 60 do końca lat 90. Przywódcy to: Adrean Boadler i Ulrike Meinhoff. Celem ataków były banki i urzędnicy państwowi.
Irlandzka Armia Republikańska
start learning
powstała w 1919r, było to zbrojne ramię ruchu Sinn Tein. Chcieli obalić rządy brytyjskie w Irlandii Północnej, połączyć ją z Republiką Irlandii. Działali także przeciw protestantom. W 2005r wznowili swoją działalność.
Hamas
start learning
działa od lat 80 na obszarach okupowanych przez Izrael. Celem jest usunięcie żydów z Palestyny. W czasie tzw Intifad(powstań) dokonano wiele zamachów na obywateli Izraela. Hamas utrzymuje kontrolę nad strefą gazy.
ETA(kraj basków i wolność)
start learning
powstała w 1959r i jej celem jest stworzenie Baskonii. Zamachy przeprowadzano na władze Hiszpanii, zginęło ok 1tys. osób.
Al-Kaida
start learning
terroryzm o podłożu religijnym. Ugrupowanie założone w 1988r przez Osamę Bin Ladena. Początkowo Bin Laden sprzeciwiał się radzieckiej agresji w Afganistanie, następnie za głównego wroga uznali świat zachodni. 11.09.2001r - zamach na Word Trade Center(3 tys ofiar). Obecnie działa w Iraku i Afganistanie.

You must sign in to write a comment