Geografia, słońce

 0    12 flashcards    chomikluli
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
STREFA MIĘDZYZWROTNIKOWA
start learning
Rozciąga się pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca, długość dnia od 10,5h do 13,5h. Wysokość górowania słońca od 90o do 43o06'. Tylko w tej strefie słońce góruje w zenicie.
STREFY UMIARKOWANE
start learning
Rozciągają się od zwrotników do kół podbiegunowych, dni długie latem, zimą krótkie. Kąt padania promieni słonecznych jest mocno zróżnicowany i zależy od szerokości geograficznej i pory roku.
STREFY PODBIEGUNOWE
start learning
Rozciągają się od kół podbiegunowych do biegunów. Są obszarami, do których dociera najmniejsza ilość promieniowania słonecznego na Ziemi. Występuje tam zjawisko dnia i nocy polarnej. Trwa ono od 24 godzin na kołach podbiegunowych do sześciu miesięcy na biegunach.
Ruch obiegowy: na czym polega i ile trwa
start learning
Ruch planet wokół Słońca, dla Ziemi trwa 365 dni 5h 49min.
Nachylenie osi ziemskiej
start learning
66o33'
Co jest następstwem ruchu obiegowego?
start learning
Pory roku
Opisz dzień 21 marca
start learning
21 marca Ziemia znajduje się w takim położeniu na swojej orbicie, że promienie słoneczne padają pionowo na równoleżnik 0 stopni, czyli Słońce góruje w zenicie na równiku. Na całej kuli ziemskiej występuje wówczas zjawisko równonocy wiosennej, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Na północnej rozpoczyna się wiosna, na południowej - jesień. W okolicach bieguna północnego rozpoczyna się dzień polarny, w okolicach południowego - noc polarna. Słońce góruje w zenicie na coraz wyższych szerokościach geog
22 czerwca
start learning
Promienie słoneczne padają pionowo na zwrotnik Raka. Występuje przesilenie letnie. Na półkuli północnej dzień trwa najdłużej, a noc najkrócej w roku. Rozpoczyna się lato. Podczas kolejnych dni Słońce góruje w zenicie coraz dalej od zwrotnika Raka w kierunku południowym.
23 września
start learning
Słońce znowu góruje w zenicie na równiku. Na całej kuli ziemskiej występuje zjawisko równonocy jesiennej, czyli dzień i noc trwają po 12 godzin. w następnych dniach Słońce góruje w zenicie na półkuli południowej. Rozpoczyna się tam wiosna, a na półkuli północnej - jesień.
22 grudnia
start learning
Dzień przesilenia zimowego, Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. Na półkuli północnej dzień trwa wówczas najkrócej. Podczas kolejnych dni Słońce góruje coraz bliżej równika. Na półkuli północnej dzień staje się dłuższy.
Słońce na równiku
start learning
Na równiku słońce wschodzi i zachodzi zawsze o tej samej porze. Dzień i noc trwają 12 godzin.
Noc polarna
start learning
Noc polarna – występujące w strefach polarnych zjawisko, kiedy Słońce przebywa pod horyzontem ponad 24 godziny (na biegunie może trwać do 6 miesięcy). Kilka czynników przyczynia się do tego, iż noc polarna nie jest tak ciemna, jak normalna noc. Jak długo Słońce nie jest zbyt nisko pod horyzontem, jego promienie nadal trafiają do wyższych warstw atmosfery, gdzie są rozpraszane i odbijane w kierunku obszarów, na których występuje noc polarna. Powoduje to powstawanie zjawiska zmierzchu. Jest on prz

You must sign in to write a comment