matura polski

 0    45 flashcards    aczyze
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Bogurodzica
start learning
Bogurodzica to pierwsza zapisana polska pieśń religijna. Powstała w XIII wieku. To ona rozbrzmiewała na polach walk. Rycerstwo śpiewało ją przed bitwą pod Grunwaldem. Bogurodzica zdumiewa kunsztowną budową, wysokim poziomem artystycznym i melodią wiersza. Zawarty w niej krasomówczy styl świadczy, iż autor był człowiekiem wykształconym.
Jan Kochanowski
start learning
fraszki(), piesni, e treny
Jan Andrzej Morsztyn
start learning
Morsztyn był typowym poetą dworskim. Jego utwory cechowały się niezwykłym kunsztem. Poprawiał je wielokrotnie, troszcząc się o każdy szczegół. Pisanie nie stanowiło jednak jego życiowej pasji. Traktował je jako rozrywkę, swoistą zabawę słowem.
Daniel Naborowski
start learning
polski poeta barokowy, Jego twórczość to świadectwo harmonii sprzeczności, obecnych zarówno w życiu ludzkim, jak i w całym dziele stworzenia.
Waclaw Potocki
start learning
jeden z głównych twórców barokowych w Polsce, poeta, epik, satyryk i moralista. Nic się nie ukazało za jego życia. Chodził po sądach kłócąc się o kasę ze wszystkimi.
Ignacy Krasicki
start learning
bajki, satyry - wysmiewanie wad ludzkich, "Hymn do milosci ojczyzny" miłość do Ojczyzny to uczucie właściwe jedynie pewnej grupie ludzi – tych, którzy są obdarzeni „umysłami poczciwymi”.
Adam Mickiewicz
start learning
pan tadeusz, romantycznosc, wiersze, dziady cz 3
Juliusz Slowacki
start learning
Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. c
Zygmunt Krasinski
start learning
wieszcz, nie-boska komedia
Cyprian Kamil Norwid
start learning
Sądził, że walka oraz czyn zbrojny połączony z męczeńską ofiarą nie jest jedynym wyjściem w dążeniu do odzyskania niepodległości. Był zdania, ze dotychczasowy zrywy w postaci powstań nie były do końca przemyślane oraz dobrze przygotowane. Był człowiekiem, który podawał w wątpliwość konieczność przyjęcia postawy mesjanistycznej. cc
Boleslaw Prus
start learning
"Lalka", "Kamizelka" moralnosc prawdziwa milosc najwazniejsza
Eliza Orzeszkowa
start learning
Nad niemnem - koflikt pokolen, Gloria victis
Maria Konopnicka
start learning
Mendel Gdanski, tematyka zydowska, tematyka ludzka, zyd nie moze zrozumiec ze moga go nie lubic za samo pochodzenie
Henryk Sienkiewicz
start learning
Kmicic-Babinicz, radziwill, jan kazimierz
Kazimierz Przerwa-Tetmajer
start learning
Zafascynowany góralskim folklorem napisał cykl opowieści Na skalnym Podhalu, ponadto epopeję tatrzańską Legenda Tatr, składającą się z dwóch części: Maryna z Hrubego i Janosik Nędza Litmanowski. poeta końca wieku, schyłkowiec, ten, który jako pierwszy tak dosadnie dał wyraz młodopolskiemu kryzysowi światopoglądowemu oraz nastrojom mu towarzyszącym
Jan Kasprowicz
start learning
Ceniona zwłaszcza za oryginalność stylu i twórczą niezależność[2] poezja Kasprowicza powstawała jako owoc bolesnych doświadczeń życiowych związanych z biedą, samotnością, rozpadem więzi rodzinnych i próbami nawiązania dialogu z Bogiem. Stąd też stopniowe przemiany postaw estetycznych tej − początkowo bluźnierczej, później zaś rozpaczliwej − twórczości, której finalnym etapem była franciszkańska apoteoza bliskości z naturą, prostoty i pogody życia pośród przeciwności.
Leopold Staff
start learning
W ujęciu Staffa poeta jest przeznaczony do tego, aby – nawet w obliczu wojny czy też rozkładu klasycznych wartości – zachował umiar i harmonię.
Stanislaw Wyspianski
start learning
Wesele, tematyka chlopska, polska - polacy sa niemrawi, nie potrafia walczyc o niepodleglosc swego kraju
Wladyslaw Stanislaw Reymont
start learning
chlopi, tematyka polska, chlopska
Stefan Zeromski
start learning
"Ludzie bezdomni", "Przedwiosnie" - stracone idealy
Witold Gombrowicz
start learning
"Ferdydurke", Ferdydurke jest też satyrą na różne polskie środowiska: postępowe mieszczańskie, chłopskie, ziemiańsko-konserwatywne.
Zofia Nalkowska
start learning
"Granica"
Tadeusz borowski
start learning
"Pożegnanie z Marią"
Gustaw Herling-Grudzinski
start learning
"Inny świat", swiat lagrow, czlowiek zrobi wko dla jedzenia albo pzezycia, i jest to moralnie ok, ale tylko w lagrach, poza nimi juz nie, jednak najlepiej zachowac czlowieczenstwo
Boleslaw Lesmian
start learning
Choć życie Leśmiana przypada na XX-lecie międzywojenne, jego twórczość ucieka od wpływu historii, realizuje się raczej w wymiarach filozoficzno-metafizycznym i psychologicznym. Czerpał z twórczości baroku, romantyzmu, Młodej Polski. Wpływy romantyczne to przede wszystkim wszystko to, co mistyczne, spirytualne, paranormalne; co głęboko powiązane z Naturą oraz Bogiem. Leśmian dużo czerpał z dramatu romantycznego, stosował ironię, paradoksy, odświeżał i unowocześniał balladę. Leśmian w swej poezji
Julian Tuwim
start learning
polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Oprócz dzieł charakteryzujących się niebywałym pięknem i kulturą słowa, Julian Tuwim tworzył także wiersze pisane językiem potocznym, czy wprost wulgarnym (np. "Do prostego człowieka" czy "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali").
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
start learning
wiersze glownie milosne, corka kossaka
Czeslaw Milosz
start learning
był poetą katastroficznym, uderzającym w ton wizyjny stylizacją na głos starotestamentowych proroków. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa. W latach 70. zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna. wyrażał w swej twórczości niechęć i krytykę w stosunku do PRL, często piętnował polski nacjonalizm, krytykował tradycyjny polski katolicyzm – określając go ciemnogrodem.
Krzysztof Kamil Baczynski
start learning
Baczyński Krzysztof Kamil, pseudonim Jan Bugaj (1921-1944), polski poeta, syn krytyka literackiego S. Baczyńskiego. W okresie gimnazjalnym związany z lewicową organizacją młodzieżową Spartakus, podczas okupacji zbliżony do socjalistycznych czasopism konspiracyjnych "Płomienie" i "Droga". Uczestnik tajnych kompletów, Harcerskich Grup Szturmowych, elew konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy AK. Poległ w powstaniu warszawskim, walcząc w batalionie harcerskim "Parasol". Najwybitniejszy twórca tz
Tadeusz Rozewicz
start learning
ŻYJE!!! Różewicz tworzył już przed wojną. Poezja Różewicza wyraża tragizm osamotnionej jednostki, zagubionej w powojennym świecie zdominowanym przez widmo masowej śmierci, okrucieństwa, obojętności i cywilizacyjnego uniformizmu.
Zbigniew Herbert
start learning
Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków[1]. W latach 80. XX w. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji.
Miron Bialoszewski
start learning
Białoszewski uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych XX w. (awangarda). Stosował język odkształcony, oddający "szum informacyjny" życia codziennego i dzisiejszego świata.
Wislawa Szymborska
start learning
wiersze
Stanislaw Baranczak
start learning
Oprócz kształtowania myśli polskiej poprzez walkę z reżimem Barańczak wsławił się jako wybitny polski poeta. Korespondował z Miłoszem i Herbertem, jest znawcą literatury nowoczesnej, ale także baroku polskiego. Wiersze Barańczaka są istotnie nowym barokiem. Choć nieczęsto stosuje on neologizmy, to swe myśli formułuje w sposób zadziwiająco zorganizowany,
Jan Twardowski
start learning
Liryka księdza Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach i ich problemach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody (także jako pochwała stworzenia). Wiersze tego autora często, poprzez apostrofy i inne środki stylistyczne, mają charakter modlitewny (np. słowa Boże po stokroć święty, Mocny i uśmiechnięty w Suplikacjach).
Slawomir Mrozek
start learning
"Tango"
Hanna Krall
start learning
"Zdążyć przed Panem Bogiem" Krall powiedziała, że Marek Edelman zawsze miał ambicję zdążyć - jako żołnierz podczas wojny i jako lekarz w czasach powojennych. Chciał być punktualnie na miejscu wtedy, gdy zjawiała się śmierć, żeby ją, jeśli to tylko możliwe, uprzedzić.
Sofokles
start learning
"Król Edyp" terezjasz, nieuchronnosc losu
Horacy
start learning
"Exegi monumentum" niesmiertelnosc sztuki
Szekspir
start learning
makbet Sztuka jest archetypiczną opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z żądzą władzy i zdradą przyjaciół. główny bohater ulega pokusie władzy, następuje jego stopniowy upadek moralny, aż do zbrodni, która pociąga za sobą kolejne, nie mija go jednak kara – traci wewnętrzny spokój i poczucie sensu życia.
Molier
start learning
"Świętoszek" nie mozna ufac pozorom
J.W. Goethe
start learning
"Cierpienia Mlodego Wertera" niespelniona milosc, weltschmerz
Fiodor Dostojewski
start learning
"Zbrodnia i kara" nadludzie podludzie, rowni i rowniejsi, wiara powoduje zmiane czlowieka, Powieść opowiada o losach studenta Rodiona Raskolnikowa, który morduje i okrada starą lichwiarkę. uh
Joseph Conrad
start learning
Jądro ciemności powstało pod wrażeniem ponurych aspektów kolonializmu, których Joseph Conrad doświadczył sam, odwiedzając Wolne Kongo w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku.
Albert Camus
start learning
"Dżuma"

You must sign in to write a comment