Ewolucja Życia🦠👩🏽‍🔬👩🏽

3  1    21 flashcards    ZofiaKaczmarczyk
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Ewolucja
start learning
To proces stopniowych, ciagłych zmian organizmów prowadzący do powstania nowych gatunków. Ewolucje potwierdzają dowody bezpośrednie oraz dowody pośrednie.
Bezpośrednie dowody ewolucji
start learning
Skamieniałość, Ogniwa pośrednie, Relikty
Skamieniałość
start learning
Szczątki i ślady działalności organizmów zachowane w osadach skorupy ziemskiej, np. kości, muszle, całe organizmy oraz ich tropy i gniazda.
Ogniwa pośrednie
start learning
Organizmy łączące w sobie cechy dwóch grup systematycznych, np. tiktaalik o cechach charakterystycznych zarówno dla ryb, jak i dla płazów.
Relikty
start learning
Organizmy przypominające te sprzed wielu milionów lat. Są to zwykłe pojedyncze gatunki, których ewolucja przebiegała bardzo powoli, np. dziobak - ssak o wielu gadzich cechach.
Pośrednie dowody ewolucji
start learning
Narządy szczątkowe, Rozmieszczenie organizmów na kuli ziemskiej, Jedność budowy i funkcjonowania, Narządy ginekologiczne, Narządy analogiczne
Narządy szczątkowe
start learning
Narządy u współcześnie występujących organizmów będące zbędnymi pozostałościami organów funkcjonujących u ich ewolucyjnych przodków, np. kość ogonowa u człowieka.
Rozmieszczenie organizmów na kuli ziemskiej
start learning
występowanie gatunków blisko spokrewnionych w sąsiednich rejonach, a gatunków daleko spokrewnionych najczęściej nazwy różnych kontynentach. Przykładem są liczne gatunki torbaczy żyjące w Australii.
Jedność budowy i funkcjonowania
start learning
Podobieństwo organizmów na poziomie składu chemicznego, budowy komórkowej i tkankowej, a także wykonywanych czynności życiowych.Np. wszystkie organizmy oddychają, odżywiają się, rosną i rozmnażają się.
Narządy homologiczne
start learning
Narządy, które zajmują to samo miejsce w planie budowy, nawet jeśli inaczej wyglądają i pełnią różne funkcje, np. skrzydło nietoperza i kończyna przednia konia.
Narządy analogiczne
start learning
Narządy, które wyglądają podobnie i pełnią podobne funkcje, ale mają różne plany budowy, np. skrzydło ptaka i skrzydło owada.
Kto jest twórcą teorii ewolucji?
start learning
Karol Darwin
Jakie są główne założenia teorii ewolucji? (S1)
start learning
- Wszystkie gatunki wywodzą się od wspólnego przodka, - izolacja geograficzna doprowadza do powstania nowego gatunku, - organizmu konkurują ze sobą o zasoby środowiska --> konkurencje nazywamy walką o byt.
Jakie są główne założenia teorii ewolucji? (S2)
start learning
- dobór naturalny sprawia, że przeżywają tylko osobniki najlepiej dostosowane do warunków środowiska, - cechy przodków są przeliczone, co oznacza że tylko osobniki najlepiej przystosowane organizmy przekazują swoje geny potomstwu.
Co to jest dobór naturalny?
start learning
Dobór naturalny powoduje, że przeżywają i rozmnażają się osobniki najlepiej przystosowane do warunków środowiska.
Z czego wynika dobór naturalny?
start learning
Wynika on z walki o byt
Co to walka o byt?
start learning
walka o byt, czyli konkurowanie organizmów o dostęp do pokarmu, wody, miejsca do życia czy partnera do rozrodu.
Co to dobór sztuczny?
start learning
Dobór sztuczny polega na krzyżowaniu osobników o preferowanych cechach. Dzięki temu uzyskuje się najbardziej wartościowe dla człowieka rasy zwierząt i odmiany roślin.
Dobór naturalny
start learning
- O selekcji osobników decydują warunki środowiska. - Jest procesem przypadkowym. - Przeżywają osobniki najlepiej przystosowane do życia w danych warunkach środowiska. - Prowadzi do powstania nowych gatunków.
Dobór sztuczny
start learning
- O selekcji osobników decyduje człowiek. - Jest procesem celowym. Do rozrodu są dopuszczalne osobniki o pożądanych przez człowieka cechach. - Prowadzi do powstania nowych ras zwierząt i odmian roślin.
Do jakiego gatunku należą ludzie?
start learning
człowiek rozumny (Homo sapiens)

You must sign in to write a comment