Pojęcia: Świat w II połowie XIX wieku; Ziemie polskie po Wiośnie Ludów; I wojna światowa

 0    18 flashcards    Zanza
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Piemont
start learning
Jedno z największych państw włoskich XIX w. położone na północy kraju. Miał najważniejsze znaczenie polityczne i był najbardziej rozwinięty gospodarczo z wszystkich państw na Półwyspie Apenińskim. Od 1848 r. był monarchią konstytucyjną, rządzoną przez króla Wiktora Emanuela II. Premier rządu sardyńskiego Camillo Cavour umacniał rolę Piemontu w północnych Włoszech dzięki zaangażowaniu w politykę zagraniczną. Pozycja Piemontu wzrosła w wyniku zawarcia sojuszu z Francją rządzoną przez cesarza Napol
Risorgimento
start learning
idea odrodzenia narodowego
Wyprawa tysiąca czerwonych koszul
start learning
w wyniku wydarzeń z 1860 r na południu Włoch doszło do wybuch u powstania przeciwko władcy Królestwa Obojga Sycylii. Giuseppe Haribaldi z tysiącem ochotników ruszył na pomoc powstańcom. Nazwa odnosi się do koloru koszul jakie nosili jego ludzie.
Ustawa kagańcowa
start learning
zakaz używania języka polskiego na spotkaniach publicznych jeśli Polacy stanowili mniej niż 60% uczestników, wprowadzony w 1908 roku, w Wielkopolsce.
Nieograniczona wojna podwodna
start learning
W lutym 1917 roku Niemcy ogłosiły, że U-Booty będą atakować wszystkie jednostki pływające po morzach. Sprowokowało to Stany Zjednoczone do wypowiedzenia wojny Niemcom
Noc aputchinowska
start learning
Okres rządów Aleksandra Aputchina. Dążył on do wynarodowienia Polaków i był głównym pomysłodawcą rusyfikacji.
Sufrażystki
start learning
ruch kobiet walczący o uzyskanie praw wyborczych
Odwilż posewastopolska
start learning
Okres zmian po przegranej przez Rosję wojnie krymskiej. Nowy car Aleksander II przeprowadził reformy takie ja zniesienie poddaństwa chłopów. Złagodzeniu uległa również wyjątkowo surowa za rządów Mikołaja I polityka wewnętrzna caratu.
Czerwoni
start learning
działacze niepodległościowi i rewolucyjni. Byli to ludzie młodzi, którzy nie zostali dotknięci represjami po upadku powstania listopadowego. Charakteryzował ich radykalny sposób działania. Jednym z przywódców tego ugrupowania był Polak z Petersburga, kapitan armii rosyjskiej Jarosław Dąbrowski.
Biali
start learning
ziemianie, mieszczanie i inteligencja, którzy uważali
Hakata
start learning
inaczej Niemiecki Związek Kresów Wschodnich. Była to organizacja nacjonalistyczna, powstała w 1894 roku w Poznaniu. Potoczna nazwa pochodziła od pierwszych liter nazwisk jej założycieli: Ferdynanda Hansemanna, Hermana Kennemanna, Henryka Tiedemanna.
Rugi pruskie
start learning
akcja wysiedlenia Polaków przebywających nielegalnie w państwie niemieckim (1885r.)
Krwawa niedziela
start learning
Niezadowolone słabością militarną, polityczną i gospodarczą Rosji społeczeństwo zaczęło domagać się zmian w kraju. W niedzielę 22 stycznia 1905r. w Petersburgu odbyła się pokojowa demonstracja przed Pałacem Zimowym. Jej uczestnicy zostali zaatakowani przez wojsko. Stąd wydarzenie nazwano krwawą niedzielą.
Panslawizm
start learning
Idea zjednoczenia Słowian, szczególnie propagowana przez Rosję, która uważała siebie za protektorkę prawosławia oraz narodów słowiańskich
Trójprzymierze
start learning
powstały w 1882 r. sojusz państw: Niemcy, Austro-Węgry, Włochy.
Trójporozumienie
start learning
powstanie trójprzymierza zaniepokoiło inne kraje europejskie, obawiające się wzrostu potęgi militarnej Rzeszy Niemieckiej, dlatego w 1904 r. Wielka Brytania zawarła z Francją entente cordiale, czyli "serdeczne porozumienie". W 1907r. Rosja zakończyła formowanie się trójporozumienia, podpisując porozumienie z Wielką Brytanią (z Francją była już związana sojuszem od 1892 r.)
Kocioł bałkański
start learning
Po II wojnie bałkańskiej sytuacja na Półwyspie Bałkańskim nadal pozostawała zaogniona. Przyczyniło się to do pogorszenia stosunków między mocarstwami europejskimi, które popierały wrogie sobie strony konfliktu. Dlatego Bałkany jako region Europy będący miejscem wielu napięć na tle narodowościowym i religijnym nazwano kotłem bałkańskim
plan Schlieffena
start learning
Był to plan wojny błyskawicznej opracowany przez marszałka Alfreda von Schlieffena. Przewidywał szybkie pokonanie Francji i skierowanie wojsk przeciwko Rosji. Plan nie został zrealizowany, ponieważ armia rosyjska rozpoczęła działania w Prusach Wschodnich wcześniej, niż spodziewano się tego w Berlinie. Spowodowało to odesłanie części sił do walki na wschodzie. O porażce zdecydował też niespodziewany opór Francuzów i Belgów

Historia Polski w pytaniach i odpowiedziach

Chcesz szybko przyswoić wiedzę historyczną? Interesuje Cię świat w II połowie XIX wieku? Wszystkie te informacje znajdziesz na Fiszkotece! Nie musisz już zaglądać do podręczników od historii czy encyklopedii. Nowoczesne interaktywne fiszki to najlepszy sposób, by dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości Polski i świata. Wystarczy wejść na Fiszkotekę, znaleźć odpowiedni zbiór fiszek i rozpocząć naukę. Nauka historii nie będzie już sprawiała żadnych problemów! Fiszkoteka zadba o to, aby każdy mógł w mgnieniu oka przyswoić materiał i poznać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Fiszki w nauce historii

Przyswajanie wiedzy historycznej to spore wyzwanie, zarówno dla młodszych, jak i starszych. By ułatwić sobie to zadanie, trzeba sięgnąć po interaktywne fiszki. To nowoczesna wersja fiszek papierowych, które trzeba było zrobić samemu. Fiszki interaktywne są gotowe i dostępne od ręki na telefonie, tablecie czy laptopie. Fiszki można przeglądać w dwie strony, zaznaczać te ulubione czy eliminować fiszki, które już zostały opanowane.

Świat w II połowie XIX wieku

Historia Polski i świata obfituje w różnego rodzaju wydarzenia. Chcesz dowiedzieć się, czym było Trójporozumienie, plan Schlieffena, rugi pruskie a może Hakata? Wszystko to znajdziesz na Fiszkotece! Dzięki interaktywnym fiszkom świat w II połowie XIX wieku stanie się zrozumiały i nie będzie trzeba wertować podręczników, by opanować zdarzenia i pojęcia z tego okresu. Już dziś zajrzyj na Fiszkotekę i skorzystaj z nowoczesnych i skutecznych pomocy dydaktycznych!

You must sign in to write a comment