Podstawowe pojęcia informatyczne

 0    16 flashcards    terazlekcja
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
informatyka
start learning
nauka o przetwarzaniu danych (informacji)
ikona
start learning
mały obrazek, który symbolizuje element element środowiska Windows, np. dysk, program, dokument
folder
start learning
to komputerowa „teczka”. Foldery umożliwiają uporządkowanie informacji zapisanych w plikach na dysku, ich tematyczne pogrupowanie oraz oddzielenie plików powstałych w różnych aplikacjach. W systemie Windows foldery są oznaczone ikoną teczki.
folder otwarty
start learning
folder, do którego komputer ma w danej chwili dostęp. Może zapisywać w nim i odczytywać z niego dane. Folder otwarty symbolizuje ikona otwartej teczki.
plik
start learning
zbiór powiązanych logicznie informacji, zapisanych na dysku, przeznaczonych dla komputera lub powstałych w wyniku jego pracy. Wszystkie dokumenty zapisuje się w pamięci zewnętrznej w postaci plików. Każdemu plikowi w chwili zapisu na dysku nadaje się nazwę.
drzewo folderów (katalogów) dysku
start learning
graficzne przedstawienie struktury folderów, a więc ich położenia względem siebie na dysku. Na każdym dysku istnieje folder główny, w którym znajdują się wszystkie pozostałe foldery, w których mogą znajdować się kolejne foldery itd.
System operacyjny
start learning
szczególny rodzaj programu, najczęściej zestaw wielu programów. System operacyjny nadzoruje współdziałanie całego zestawu komputerowego oraz umożliwia przepływ informacji między komputerem a użytkownikiem. To on narzuca sposób obsługi komputera, np. uruchamiania programów i zapisywania wyników pracy.
skrót
start learning
ikona umieszczona na pulpicie lub w dowolnym folderze, reprezentująca program, folder lub plik znajdujący się w innym miejscu. Ikony skrótów mają charakterystyczną strzałkę w lewym dolnym rogu.
START
start learning
przycisk umieszczony w lewym dolnym roku pulpitu, na pasku zadań. Po naciśnięciu tego przycisku rozwija się menu z listą poleceń umożliwiających m in. Uruchomienie programu, zmianę ustawień systemu Windows (np. sposobu działania myszy) oraz bezpieczne zakończenie pracy z tym systemem.
aplikacja
start learning
program działający w środowisku Windows.
schowek
start learning
wydzielone miejsce w pamięci operacyjnej komputera, przeznaczone do tymczasowego przechowywania informacji. W schowku może być przechowywana tylko jedna porcja informacji. Umieszczenie w nim nowych danych powoduje usunięci e poprzedniej zawartości. Wstawienie nowych informacji do Schowka odbywa się za pomocą polecenia WYTNIJ lub KOPIUJ, natomiast skopiowanie danych ze Schowka – za pomocą polecenia WKLEJ.
dokument
start learning
rezultat pracy dowolnego programu w środowisku Windows.
dysk twardy
start learning
nośnik pamięci zewnętrznej, umożliwiający zapisywanie i przechowywanie systemu operacyjnego, programów, danych i wyników pracy komputera.
Eksplorator Windows
start learning
program przedstawiający zasoby komputera. Korzystając z niego można m.in. przeglądać zawartość dysków, kopiować, przenosić i usuwać foldery oraz pliki, jak również uruchamiać programy.
ENIAC
start learning
najlepiej znany pierwszy model komputera, zbudowany w 1945 roku na Uniwersytecie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. ENIAC ważył prawie 30 ton, zawierał ponad 18000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnię ok. 140 m2.
jednostka centralna
start learning
znajdująca się w obudowie główna część zestawu komputerowego, w skład której wchodzi płyta główna, dysk twardy, napęd CD_ROM. Do jednostki centralnej podłącza się inne elementy zestawu komputerowego, np. monitor, mysz czy drukarkę.

Pojęcia informatyczne z Fiszkoteką!

Jeżeli interesujesz się informatyką lub studiujesz ten kierunek, to z pewnością przyda Ci się przygotowana przez nas lekcja: podstawowe pojęcia informatyczne. Jest to lekcja skierowana zarówno dla początkujących adeptów informatyki, jak i dla osób, które chcą powtórzyć sobie nabytą już wcześniej wiedzę. Słownik informatyczny przygotowany przez Fiszkotekę to niezbędnik dla każdego informatyka i dla osób mających styczność z branżą IT.

Informatyka - definicja

Informatyka jest to dziedzina wiedzy, która zajmuje się algorytmami oraz gromadzeniem, wyszukiwaniem i przetwarzaniem wszelkich informacji za pomocą komputerów i odpowiedniego oprogramowania. Początkowo informatyka stanowiła część matematyki, jednak z czasem rozwinęła się do osobnej dyscypliny. W dzisiejszych czasach informatyka jest niezwykle rozległą dziedziną wiedzy i jest powiązana z wieloma aspektami życia. Najbardziej popularne działy informatyki to m.in. administracja sieciowa, czyli zarządzanie siecią komputerową oraz algorytmika - tworzenie i analizowanie algorytmów. Polecamy także: Informatyka 1.

Nauka z Fiszkoteką

W prezentowanej przez nas lekcji poznasz podstawowe pojęcia informatyczne, które są absolutną podstawą i z częścią z nich styka się nawet zwykły użytkownik komputera. Dysk twardy, plik, czy folder to pojęcia informatyczne, które powinien znać każdy. Nasz sposób nauki sprawia, że zapamiętasz te terminy w rekordowo krótkim czasie. Nasz sposób nauki bazujący na interaktywnych fiszkach pozwala na szybkie i skuteczne zapamiętywanie za pomocą wszystkich zmysłów. Dołącz do nas i sprawdź, czy odpowiada Ci nasz sposób nauki! Zapraszamy także do innych naszych lekcji: układ wejścia i wyjścia i baza danych.

You must sign in to write a comment