Układ nerwowy

 0    12 flashcards    blablabla
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Receptory to:
start learning
komórki zmysłowe odbierające sygnały ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Odbierają sygnały i przetwarzają na impulsy nerwowe
Efektory to:
start learning
narzady (mięśnie i gruczoły) dzięki którym czlowiek przejawi różnego typu reakcje.
Neuron to:
start learning
komórka o szczególnych właściwościach, inaczej komórka nerwowa. Dzięki kontrolowanemu transportowi jonów przez błony neuronów zachodzi w nich zjawisko przewodzenia impulsu nerwowego. Z neuronów zbudowany jest układ nerwowy. Na zewnątrz komórki przewarzają jony dodatnie(Na+) a wewnątrz jony ujemne (Cl-) (polaryzacja błony)
Budowa neuronu-ciało komórki:
start learning
centralna część komórki nerwowej, odchodzą od niego dwa rodzaje wypustek (dendryty i akson),
Dendryty:
start learning
przewodzą impulsy nerwowe w kierunku do ciała komórki w neuronie
Akson:
start learning
przewodzi impulsy od ciała komórki w neuronie
Osłonka mielinowa (komórki pomocnicze):
start learning
otaczają niektóre aksony, duża zawartość tłuszczów. Obecność osłonki sprawia, że impuls nerwowy przebiega po nich nie zdeformowany, a także zwiększa się szybkość. Pełni również ważną rolę w regeneracji aksonu
Nerw:
start learning
jest wiązką zbudowaną z wielu (nawet tysięcy) aksonów, z których każdy otoczony jest osłonką mielinową, a wszystko razem pochewką łącznotkankową
synapsa:
start learning
szczególne rodzaje połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Neuron tworzy ok. 1000 synaps, a neurony mózgowe ponad 10 000 synaps z innymi komórkami.
Część somatyczna obwodowego układu nerwowego:
start learning
przewodzi impulsy nerwowe pomiędzy receptorami, ośrodkowym układem nerwowym a mięśniami lub gruczołami.
Część autonomiczna (trzewna) obwodowego układu nerwowego:
start learning
łączy ośrodkowy układ nerwiowy i narządy wewnętrzne. Dzieli się na część współczulną (sympatyczną) - impulsy docierające do narządów z niego zazwyczaj wywierają efekt pobudzający(aktywność fizyczna), i przywspółczulną (parasympatyczną) - wycisza działanie wielu narządów (sen i odpoczynek)
Odruch bezwarunkowy:
start learning
wrodzona, stereotypowa odpowiedź na określony bodziec. (np. podczas ukłucia szpilką odruchowo cofamy rękę lub reakcja oka na światło).

Układ nerwowy — budowa i funkcjonowanie

Układ nerwowy to zbiór wyspecjalizowanych komórek pozostających ze sobą w złożonych relacjach, odpowiadający za sterowanie aktywnością człowieka. Układ dzieli się na ośrodkowy układ nerwowy, który składa się z mózgu i rdzenia oraz obwodowy układ nerwowy tworzony przez nerwy rdzeniowe i nerwy czaszkowe. Odpowiada on za takie funkcje jak poruszanie się, oddychanie oraz krążenie krwi. Ośrodkowy układ nerwowy zbudowany jest z istoty szarej, którą tworzy komórka nerwowa oraz istoty białe, na które składa się akson, czyli włókna nerwowe. Głównym miejscem, gdzie przetwarzane są informacje docierające z zewnątrz i wewnątrz organizmu jest mózg. Zachęcamy także do dalszego zgłębiania neurologii: neurologia — podstawowe zaburzenia ruchowe, mózg ludzki oraz ośrodkowy układ nerwowy.

Interaktywna nauka z Fiszkoteką

Możliwości, jakie daje Ci Fiszkoteka sprawiają, że z łatwością opanujesz każdy materiał. Podstawą naszej metody są fiszki przygotowane w nowoczesny, innowacyjny sposób. Oprócz interaktywnych fiszek każdy użytkownik ma możliwość uczenia się za pomocą nagrań mp3 oraz kolorowych grafik ułatwiających kojarzenie. Jak widać zarówno słuchowcy, jak i wzrokowcy znajdą coś dla siebie. Z nami bez problemu na długo zapamiętasz wszystkie pojęcia związane z układem nerwowym. Neuron, receptory, dendryty, synapsy, osłonka mielinowa - żaden z tych elementów układu nerwowego na pewno nie będzie Ci obcy. Dołącz do Fiszkoteki i przekonaj się na własnej skórze, jak skutecznie można się z nami uczyć.

Korzystaj i dziel się wiedzą!

Jeżeli wybierasz się na studia medyczne lub interesujesz się tematyką, związaną z neurobiologią to z pewnością wiesz, że czeka Cię dużo nauki, a układy nerwowe tylko wierzchołek góry lodowej. Jednak nie ma co się martwić, bo Fiszkoteka daje Ci wiele możliwości. Możesz nie tylko korzystać z gotowych lekcji przygotowanych przez innych pasjonatów i studentów, ale także tworzyć swoje własne autorskie lekcje.

You must sign in to write a comment