starożytna Grecja cz. 1

 0    11 flashcards    oliwiapietrzak3
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
polis
start learning
niewielkie państwa określane jako miasta-państwa lub państwa-miasta. Każde polis składa się z dwóch elementów: miasta (związane z życiem politycznym i religijnym) oraz kilku lub kilkunastu kilometrów obszaru wiejskiego. Jego przeciętna wielkość to 100 km2
Hellada
start learning
starożytna kraina Greków. była podzielona na 3 części: Grecję właściwą, wyspy morza Egejskiego oraz zachodnie wybrzeża Azji Mniejszej.
Hellenowie
start learning
małe starożytne plemię żyjące w południowej Tesalii. Od nazwy tego plemienia pochodzi nazwa wszystkich Greków.
Agora
start learning
była głównym placem, na którym toczyło się życie miasta. Odbywały się na niej zgromadzenia polityczne i uroczystości religijne. Przede wszystkim była jednak miejscem handlu i codziennych spotkań Greków.
Akropol
start learning
czyli wzgórze świątynne górował nad miastem. Oprócz świątyń, ołtarzy i posągów bogów wznoszono tam umocnienia, które pozwalały się chronić przed wrogiem.
Igrzyska Olimpijskie
start learning
najsłynniejsze igrzyska, odbywające się w cyklu czteroletnim ku czci boga Zeusa. Organizowano je w Olimpii i były przeznaczone tylko dla Greków.
wychowanie spartańskie
start learning
specjalny system państwowego wychowania określony mianem agoge. Podlegały mu wszystkie dzieci od 7 do 30 roku życia. Polegał na zwiększeniu siły fizycznej i doskonaleniu umiejętności niezbędnych do życia w Spartańskiej społeczności.
Hoplita
start learning
ciężkozbrojny piechur walczący w zwartym szyku bojowym zwanym Falangą. Hoplita byli wszyscy mężczyźni którzy zostali w koszarach od 30 do 60 roku życia.
Falanga
start learning
zwarty szyk w którym hoplici szli do walki. Składała się ona najczęściej z ośmiu długich szeregów. W tamtych czasach nacierające w tym szyku Piechota była trudna do zatrzymania.
Wrócić z wojny z tarczą
start learning
Wrócić z wojny zwycięsko
Wrócić na tarczy
start learning
na tarczy przynoszono poległych do miasta.

You must sign in to write a comment