Mechanizmy regulacyjne organizmu

 0    12 flashcards    katarzynakrason
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Czym jest homeostaza?
start learning
Homeostaza to równowaga wewnętrzna organizmu. Utrzymanie homeostazy jest możliwe dzięki współdziałaniu wszystkich układów narządów, które są kontrolowane przez układ nerwowy i układ hormonalny.
Jakie parametry życiowe utrzymują na stałym poziomie mechanizmy regulacyjne w naszym organizmie?
start learning
1) Ilość wody w organizmie. 2) Temperaturę ciała. 3) Stężenie różnych związków we krwi i w tkankach (np. glukozy, tlenu, dwutlenku węgla).
Jak organizm reaguje na niedobór wody?
start learning
Gdy występują niedobory wody, odczuwamy pragnienie. Zwiększa się również odzyskiwanie wody w nerkach, co skutkuje zagęszczeniem moczu. Braki wody uzupełniamy, pijąc płyny.
Jak organizm reaguje na nadmiar wody?
start learning
W sytuacji, gdy w organizmie występuje nadmiar wody, wzrasta tempo jej usuwania. Zwiększa się wtedy objętość produkowanego moczu i częstość jego wydalania. Woda jest usuwana z naszego organizmu również z potem oraz z wydychanym powietrzem.
Gdzie znajdują się receptory informujące o ilości wody w organizmie?
start learning
Informację o ilości wody w odbierają receptory znajdujące się w naczyniach krwionośnych i przekazują je dalej do mózgowia.
Jak organizm reguluje poziom parametrów wewnętrznych?
start learning
Jeżeli wartość parametru odchyli się od normy, zmiana ta jest rejestrowana przez receptory. Przesyłają one odpowiednie informacje do centrum kontroli, które z kolei wysyła poleceni do efektorów.
Efektory dzięki odpowiedniej reakcji przywracają prawidłową wartość parametru.
Jaka temperatura ciała jest optymalna dla organizmu człowieka?
start learning
Organizm człowieka do prawidłowej pracy potrzebuje stałej temperatury ciała, która waha się w granicach 35,5°-37°C.
Jaką drogę w organizmie przebywa informacja o temperaturze ciała?
start learning
Informacja o temperaturze ciała jest przesyłana z receptorów zimna i ciepła w skórze oraz receptorów rejestrujących temperaturę krwi do ośrodka termoregulacji w mózgowiu.
Jeśli temperatura jest nieprawidłowa, do odpowiednich narządów, między innymi naczyń krwionośnych i gruczołów potowych, płynie impuls modyfikujący ich pracę.
Czym jest termoregulacja?
start learning
Termoregulacja to utrzymywanie stałej temperatury ciała.
W jaki sposób organizm chroni się przed wychłodzeniem?
start learning
1) Naczynia krwionośne skóry zwężają się, co zmniejsza przepływ krwi przez skórę i oddawanie ciepła z krwi do otoczenia. 2) Gruczoły potowe ograniczają wydzielanie potu, co zmniejsza utratę ciepła wraz z parującym potem.
3) Częstość oddechów maleje, co zmniejsza oddawanie ciepła z powierzchni oddechowych. 4) Mięśnie szkieletowe wywołują mimowolne skurcze, dzięki którym powstaje ciepło. 5) Zwiększa się szybkość przemiany materii, w której wyniku powstaje ciepło.
W jaki sposób organizm chroni się przed przegrzaniem?
start learning
1) Naczynia krwionośne skóry rozszerzają się, co zwiększa przepływ krwi przez skórę i oddawanie ciepła z krwi do otoczenia.
2) Gruczoły potowe zwiększają wydzielanie potu, co zwiększa utratę ciepła wraz z parującym potem. 3) Wzrasta częstość oddechów, co zwiększa oddawanie ciepła z powierzchni oddechowych.
Jakie ośrodki regulują stężenie glukozy we krwi?
start learning
Stężenie glukozy we krwi regulują ośrodek głodu i ośrodek sytości, które znajdują się w mózgowiu.
W przypadku niedostatecznej ilości glukozy we krwi następuje pobudzenie ośrodka głodu, dlatego odczuwamy łaknienie. Po spożyciu posiłku zwiększa się stężenie glukozy we krwi, co pobudza ośrodek sytości, a hamuje ośrodek głodu.

You must sign in to write a comment