Epoki historyczne

 0    5 flashcards    allymcbeal
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
prehistoria
start learning
najdłuższy okres dziejów ludzkości - od pojawienia się na Ziemi pierwszych człowiekowatych do powstania pisma.
starożytność
start learning
czasy od wynalezienia pisma do roku 476, czyli upadku Imperium Rzymskiego.
średniowiecze
start learning
czasy od starożytności do przełomu XIV i XV wieku, czyli wynalezienia druku przez Gutenberga (1440) i odkrycia Ameryki (1492) dla zachodniej części Europy, a dla wschodniej części kontynentu – zdobycia Konstantynopola przez Turków 1453.
nowożytność
start learning
epoka w historii Europy obejmująca okres od końca średniowiecza (najczęściej uznaje się rok 1453 lub 1492) do przełomu XVIII i XIX wieku, czyli czasów rewolucji przemysłowej. Za daty końcowe przyjmuje się najczęściej: 1789 (rewolucja francuska), 1815 (kongres wiedeński) lub 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce przyjęło się liczyć do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 r. Część badaczy przyjmuje, że właściwą cezurą była dopiero I wojna światowa. Szkoła anglosaska ciągnie czasy nowożytne do dziś.
historia najnowsza
start learning
epoka w historii Europy obejmująca okres od zakończenia nowożytności do dziś. Za daty początkowe przyjmuje się najczęściej: 1789 (rewolucja francuska), 1815 (kongres wiedeński) lub 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce przyjęło się liczyć od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 r. Część badaczy przyjmuje, że właściwą cezurą była dopiero I wojna światowa. Szkoła anglosaska nie uznaje historii najnowszej, uznając czasy współczesne za część nowożytności.

You must sign in to write a comment