Splot krzyżowy

 0    16 flashcards    nataliakruczek
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Położenie splotu krzyżowego
start learning
W miednicy mniejszej (poniżej kresy granicznej). Leży na powierzchni przedniej m. gruszkowatego, pod powięzia miednicy i rozgałęzieniami naczyć biodrowych wew.
Z czego powstaje plexus sacralis?
start learning
Z gałęzi brzusznych L4-L5, S1-S5, Co.
Gałęzie krótkie.
start learning
Mięśniowe, stawowe i okostne. Dla: m. piriformis (S1, S2) m. obturatorius internus i m. gemellus superior (L5, S1, S2) m. quaratus femoris i m. gemellus inferior (L4, L5, S1) stawu biodrowego i okostnej guza kulszowego i obu krętarzy k. udowej
Gałęzie długie.
start learning
N. gluteus superior (L4, L5, S1) N. gluteus inferior (L5, S1, S2) N. cutaneus femoris posterior (S1, S2, S3) N. ischiadicus (L4, L5, S1-S3) N. pudendus (S2-S4) N. coccygeus (S5, Co)
N. pośladkowy górny- przebieg
start learning
Przez otwór kulszowy większy, nad m. gruszkowatym, dalej między m. pośladkowym średnim i małym.
Zakres unerwienia n. gluteus superior
start learning
M. pośladkowy mały, średni i m. napinacz powięzi szerokiej
N. pośladkowy dolny- przebieg
start learning
Przez otwór podgruszkowaty, przyśrodkowo od jednoimiennej tętnicy. Wychodzi spod m. gruszkowatego i biegnie na powierzchni m. pośladkowego wielkiego.
Zakres unerwienia- n. pośladkowy dolny
start learning
M. pośladkowy wielki, część tylna stawu biodrowego
N. skórny tylny uda- przebieg
start learning
Pod m. gruszkowatym przez otwór kulszowy większy. Pod m. pośladkowym wielkim, bocznie od naczyń pośladkowych dolnych. Wdłuż i do tyłu od n. kulszowego (między m. pośladkowym wielkim a mm. zasłaniaczem wew. i bliźniaczymi) Po powierzchni tylnej głowy długiej bicepsa. Między m. półścięgnistym i półbłoniastym Przebija powięź podkolanową i na powięzi goleni biegnie razem w żyłą odstrzałkową.
Gałęzie- n. skórny tylny uda
start learning
Nn. skórne dolne pośladków Gałęzie kroczowe Gałęzie skórne tylne uda
Zakres unerwienia- n. skórny tylny uda
start learning
Dolna 1/3 cz. pośladka Skóra tylnego odc. krocza Tylna powierzchnia uda Dół podkolanowy 1/3 górna cz. tylnej skóry goleni
N. kulszowy- przebieg
start learning
Końcowa gałąź splotu. Przez otwór podgruszkowaty, pionowo w dół po kości miedniczej, do tyłu od stawu biodrowego między trochanter major i tuber ischiadicus, po mm. triceps femori i quadratus femoris a pod m. gluteus maximus, wychodzi spom m. gluteus max. bocznie od głowy długiej bicepsa, w połowie długości uda między m. semimembranosus i biceps femoris. W górnym kącie dołu podkolanowego dzieli się na gałęzie końcowe.
Gałęzie końcowe- n. kulszowy
start learning
N. peroneus communis n. tibialis
Zakres unerwienia- n. kulszowy
start learning
Mm. zginacze uda, cz. przyczepiającą się do nadkłykcia przyśrodekowego m. przywodziciela wielkiego, cz. stawu kolanowego
N. strzałkowy wspólny- przebieg
start learning
Końcowa gałąź n. ischiadicus, wiedzie włokna L4-S2, biegnie skośnie w dół przez dół podkolanowy- między ścięgnem bicepsa a głową boczną m. brzuchatego łydki, owija się łukowato wokół bocznego obwodu szyjki strzałki i dzieli się na gałęzie.
Gałęzie- n. peroneus communis
start learning
Stawowe: do stawu kolanowego i piszczelowo strzałkowego N. skórny boczny łydki (leży na tynej powierzchni bocznej głowy m. brzuchatego: gałąź przednia i boczna (wraz z n. skórnym przyśrodkowym łydki tworzy N. ŁYDKOWY), N. strzałkowy powierzchowny: n. skórny grzbietowy przyśrodkowy i pośredni N. peroneus profundus:

You must sign in to write a comment