pierwsza, druga i trzecia zasada dynamiki Newtona

5  1    8 flashcards    dada1298
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Pierwsza zasada dynamiki Newtona
start learning
jeżeli na cialo nie działa żadna siła lub gdy działające siły wzajemnie się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym po lini prostej.
Pierwsza zasada dynamiki nazywana jest:
start learning
zasadą bezwładności
Bezwładność to
start learning
cecha ciała ściśle powiązana z jego masą.
Masa rosnie to...
start learning
bezwładność rośnie.
Trzecia zasada dynamiki Newtona
start learning
Jeżeli ciało a działa na ciało b to ciało b działa na ciało a o tej samej wartości lecz przeciwnym zwrocie.
-(minus) oznacza, że...
start learning
siły mają przeciwny zwrot.
te dwie siły nazywają się...
start learning
siła akcji i siła reakcji
Siła akcji i siła reakcjinie równoważą się wzajemnie, bo...
start learning
kazda działa na inne ciało.

Poznaj zasady dynamiki Newtona!

W XVII wieku Isaac Newton opracował zasady, które na zawsze miały zmienić postrzeganie świata. Trzy zasady dynamiki Newtona zostały opublikowane w 1687 roku. Określają one związki pomiędzy ruchem ciała a działającymi na nie siłami. Zasady dynamiki Newtona to inaczej ‘prawa ruchu’. Dzięki nim obalono takie tezy jak spoczynek absolutny i absolutny ruch. Kim był Isaac Newton? Na pewno słyszałeś o nim nie raz, zwłaszcza na lekcjach fizyki, gdyż był on niezwykle wybitnym fizykiem, astronomem i matematykiem. Nie każdy jednak wie, że Isaac Newton zasłynął również w dziedzinach filozofii i historii. Na swoim koncie ma naprawdę wiele naukowych osiągnięć, a chyba najbardziej znanym są opracowane przez niego zasady dynamiki. Dynamika Newtona jest niewątpliwie ważnym dla nauki odkryciem, jednak należy pamiętać też o innych niezwykle interesujących i decydujących odkryciach takich, jak: prawo powszechnego ciążenia, opisanie zjawiska pływów morskich, danie podwalin teorii heliocentryzmu, siła wypadkowa, uzasadnienie praw Keplera, a nawet prawo stygnięcia. W tej lekcji dowiesz się, co oznaczają poszczególne zasady dynamiki (1 zasada dynamiki, 2 zasada dynamiki, 3 zasada dynamiki), zrozumiesz, czym jest zasada bezwładności czy siła wypadkowa. Po ukończeniu lekcji dynamika Newtona nie będzie Ci obca!

Zasady dynamiki w skrócie

1 zasada dynamiki to inaczej zasada bezwładności. Mówi m.in. o tym, jakie siły działają (lub nie działają) oraz co dzieje się z nimi, podczas gdy ciało znajduje się w spoczynku. Jest łatwa do zrozumienia i zapamiętania, więc na pewno nie będziesz mieć z nią problemów. 2 zasada dynamiki traktuje o ruchu pojedynczego ciała. Dowiesz się z niej, co dzieje się, podczas gdy ciało znajduje się w ruchu, oraz z jakim przyspieszeniem się porusza. 3 zasada dynamiki mówi o oddziaływaniu dwóch ciał względem siebie. Mówiąc inaczej to zasada ‘akcji i reakcji’, co łatwo rozszyfrować po zapoznaniu się z zasadą. Zasady dynamiki Newtona mogą wydawać się być skomplikowane i na samym początku nauki mogą sprawiać problemy, jednak jeżeli skupisz się maksymalnie na danej zasadzie, rozwiążesz kilka przykładowych zadań, to dynamika Newtona okaże się bardzo przystępna i na pewno uda Ci się zapamiętać wszystkie zasady dynamiki na długi czas. W razie czego, zawsze możesz skorzystać z naszych fiszek!

Ucz się fizyki na Fiszkotece

Nasi użytkownicy co rusz tworzą nowe, ciekawe lekcje, dzięki którym możesz uczyć się niemal wszystkich przedmiotów u nas, korzystając z fiszek. Jeżeli chcesz, Ty również możesz zrobić własne! Wystarczy mieć konto na naszej platformie i trochę wolnego czasu, a gwarantujemy, że nie tylko lepiej zapamiętasz materiał, ale też dzięki Tobie być może wiele innych osób pozna lepiej i szybciej dane zagadnienia. Jeśli chcesz bardziej przyjrzeć się lekcjom, zachęcamy do zajrzenia np. tutaj: siła, gęstość, czas, droga transport energii, optyka - fizyka. Jeżeli jakaś lekcja przypadnie Ci do gustu, koniecznie daj nam znać, zostawiając po sobie komentarz! Życzymy miłej nauki!

You must sign in to write a comment