Moja lekcja

 0    14 flashcards    kkefirekk
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Umowa międzynarodowa
start learning
Porozumienie między państwami, zawarte w formie pisemnej i regulowane przez prawo międzynarodowe, niezależnie od tego, czy ujęte jest w jednym dokumencie, czy dwóch lub więcej dokumentach i bez względu na jego szczególną nazwę.
Prawo międzynarodowe
start learning
Zespół norm regulujących stosunki między jego podmiotami.
Podmiot prawa międzynarodowego
start learning
Ten, kto bezpośrednio z norm prawa międzynarodowego wywodzi swoje prawa i obowiązki.
Podmiotowość prawna w pmp
start learning
Zdolność podmiotu prawna podmiotu prawa międzynarodowego polegająca na byciu podmiotem praw i obowiązków oraz zdolność do działania, czyli możliwość samodzelnego dokonywania czynności ze skutkiem prawnym
Suwerenność
start learning
Zdolność podmiotu do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów sprawowania władzy politycznej nad określonym terytorium, grupą osób lub samym sobą. Pełna podmiotowość prawna.
Rodzaje podmiotów PMP
start learning
Państwa, suwerenne podmioty bezterytorialne (Stolica Apostolska, Zakon Maltański), Unia Europejska (sui generis), organizacje międzynarodowe, narody, strony walczące, partyzanci
Atrybuty podmiotów PMP
start learning
Ius tractatuum, Ius legationis, Ius standi
Źródła PMP wg art. 38 statutu MTS
start learning
Umowy międzynarodowe, Zwyczaj międzynarodowy, Zasady prawne uznane przez narody cywilizowane, orzecznictwo i doktryna sądów wew. i międzynarodowych (nie wyklucza to orzekania ex aequo et bono)
Persistant objector
start learning
Państwo, które nie zgadza się na uznanie zachowania za zwyczaj, jest jego trwałym i konsekwentnym oponentem. W wyniku tego stanowiska nie stosuje się zwyczaju wobec tego kraju.
Instant custom
start learning
Zwyczaj, który został wykształcony w związku z jednorazowym zachowaniem bądź nawet tylko deklaracją państwa, zaaprobowanym przez innych uczestników stosunków międzynarodowych.
Etapy zawierania umowy międzynaroowej
start learning
Ustalenie i przyjęcie tekstu umowy, parafowanie, podpisanie, ratyfikacja lub zatwierdzenie, wymiana dok. ratyfikacyjnych lub złożenie u depozytariusza, rejestracja w sekretariacie ONZ i publikacja
Wyjątki od zakresu przedmiotowego umowy
start learning
Zastrzeżenia: wykluczenie, modyfikacja. Może być zasada contracting out.
Nieważność umowy międzynarodowej
start learning
Względna (zgłaszana na zarzut strony) - naruszenie prawa wew., przekroczenie kompetencji. Bezwzględna (z mocy prawa) - błąd (co do faktu/sytuacji, w tym podstęp) i przymus.
Uznanie państwa
start learning
Akt jednostronny, autonomiczny podmiotu prawa międzynarodowego, w którym podmiot ten uznaje państwo jako członka społeczności międzynarodowej. Indywidualnie/kolektywnie. De facto/de iure

You must sign in to write a comment