Gospodarka w dwudziestoleciu międzywojenny

 0    6 flashcards    dominikagrabowska
download mp3 print play test yourself
 
Question język polski Answer język polski
Kryzys 1
start learning
Po zakończeniu wielkiej wojny na świecie doszło do ostrego kryzysu gospodarczego. Najbardziej podczas kryzysu ucierpiały Niemcy.
Kryzys 2
start learning
W gaszeniu kryzysu zaangażowały się m.in. Stany Zjednoczone, które udzielały państwom europejskim wysokich pożyczek stabilizacyjnych. Niestety z czasem w krajach amerykańskich zaczęto zauważać spadek popytu na artykuły przemysłowe.
24 października 1929
start learning
doszło do potężnego załamania kursów akcji = czarny czwartek. Drastycznie zaczęło wzrastać bezrobocie, bardzo ucierpieli również farmerzy, z powodu wzrastania podaży płodów rolnych, a co za tym idzie, ceny spadały coraz bardziej.
1933
start learning
prezydent Franklin Delano Roosevelt stworzył program reform społeczno-gospodarczych nazwany Nowym Ładem.
Cele
start learning
Zorganizowano system robót publicznych, zajęto się sytuacją farmerów. Amerykanie obniżyli wartość dolara, dzięki czemu zaczął wzrastać eksport. Władze centralne wprowadziły opiekę socjalną. Zachęcano też pracodawców, aby sami podnosili płace pracownikom.
Koniec
start learning
Kryzys gospodarczy został opanowany i przełamany w 1935r. W czasie wielkiego kryzysu umocniła się pozycja partii faszystowskiej we Włoszech, a władzę w Niemczech zdobyli naziści pod wodzą Adolfa Hitlera.

You must sign in to write a comment